Про санітарно-епідеміологічну ситуацію в районі

trizyb1
 
 
 
УКРАЇНА
НОВОГРАД-ВОЛИНСЬКА РАЙОННА РАДА
ЖИТОМИРСЬКОЇ ОБЛАСТІ
Р І Ш Е Н Н Я
 
 
Шістьнадцята сесія                                  VІІ скликання
від 20 липня 2018 року

 

Про санітарно-епідеміологічну ситуацію в районі
 
        Заслухавши інформацію начальника Новоград-Волинського управління Головного управління Держпродспоживслужби в Житомирській області Коваля О.С. та у зв’язку з подіями щодо забруднення токсичними речовинами р. Случ, що викликало велике занепокоєння та соціальну напругу серед населення за стан навколишнього природного середовища і санітарно-епідеміологічну ситуацію в районі, районна рада відмічає, що під контролем головного управління Держпродспоживслужби в Житомирській області знаходиться  876  об’єктів в районі, із них  
В 2018році планово перевірено 6 об’єктів, позапланово обстежено 27 об’єктів, із них пришкільних таборів – 15, табір відпочинку-1(РМ «Карітас-Олександрівка»), промислові підприємства - 9, лікувально-профілактичні заклади- 1, ВНЗ-1.
       За поточний період спалахів, групових захворювань гострими кишковими інфекціями, харчових отруєнь в районі не реєструвалось.
       В оздоровчий період в районі функціонувало   13 пришкільних таборів відпочинку, 10 таборів відпочинку гуманітарного спрямування та 11   мовних таборів.        
       При позапланових обстеженнях   під час   функціонування пришкільних таборів відпочинку на базі загальноосвітніх шкіл району виявлені порушення вимог санітарного законодавства в Токарівській, Пилиповицькій, Великомолодьківській, Чижівської ЗОШ І-ІІІст.
     Порушувався режим миття та дезінфекції посуду   на харчоблоках пришкільних таборів відпочинку (з санітарно-гігієнічних змивів, відібраних із чистого кухонного та столового посуду, інвентаря виявлені бактерії групи кишкової палички): Суслівської (3,3%), Токарівської (10%), Ярунської (10%), Орепівської (32,5%), Колодянської (10%), Косенівської (15%), Новороманівської ЗОШ;
     Порушувалась технологія приготування страв в Токарівській, Ярунській, Пилиповицькій ЗОШ І-ІІІст.,   Великогорбашівській ЗОШ І-ІІст; мало місце бактеріальне забруднення готових страв в Гульській, Пищівській, Чижівській ЗОШ.
     Не відповідала гігієнічним вимогам за мікробіологічними показниками в Токарівській, Пилиповицькій, Чижівській, Городницькій ЗОШ., за санітарно хімічними в   Токарівській, Чижівській, Гульській, Орепівській, Ярунській, Великогорбашівській, Косенівській, Суслівській, Новороманівській, Слободароманівській, Городницькій ЗОШ, таборі відпочинку РМ «Карітас-Олександрівка».
       Вилучено з реалізації та повернуто постачальникам 80шт., сирка глазурованого на суму 560 грн в пришкільному таборі Чижівської ЗОШ.
В період готовності та функціонування направлено 18   приписів   та 49 листів, винесено   3 розпорядження про заборону відкриття пришкільних таборів : на базі Токарівської ЗОШ( в період готовності), Городницької ЗОШ (в період готовності) - в зв’язку з невідповідністю питної води за мікробіологічними показниками; на базі Таращанської ЗОШ- невідповідність харчоблоку гігієнічним вимогам.
           Після усунення недоліків всі пришкільні табори відпочинку функціонували.
           Для отримання дозволів на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря позапланово обстежено 5 підприємств : ТОВ «Новоград-Волинський каменедробильний завод», цехи з переробки деревини с.Броницька Гута ФОП Аніщук Т.П., смт.Городниця ФОП Кириєнко В.М., смт.Городниця ФОП Кириєнко О.М., с.Наталівка ТОВ «Вудленд Інтернешнл», дільниця з виготовлення деревного вугілля с.Орепи, ФОП Дмитренко Г.В..
           Позапланово обстежено та узгоджено санітарний паспорт на право одержання, зберігання і застосування пестицидів і мінеральних добрив   агроцентру   ПрАТ «Галнафтохім» с.Наталівка.  
           Порушувались вимоги Закону України «Про основні принципи до безпечності та якості харчових продуктів»: в закладах громадського харчування кафе «Тополя» с.Майстрів, «Молодіжне» с.Ярунь, «Адреналін» с.Ярунь, «Ведмідь» с.Ярунь, «Наша хата» с.Орепи, на рибопереробному підприємстві ФОП Повальчук Р.В. по вул. Корецькій, 15,                 с.Майстрів. Порушувались вимоги Закону України «Про державний контроль за дотриманням законодавства про харчові продукти, корми, побічні продукти тваринного походження, здоров'я та благополуччя тварин» на СТОВ «Птахівник» с.Токарів.        
           Централізоване водозабезпечення населеня здійснюється 6 водопроводами: (водопроводи комунального підприємства Наталівської сільської ради, ПП «Віро-1» смт.Городниця, КП «Волинь-сервіс» с.Сусли, ОСББ «Чижівське 4-ч» с.Чижівка, комунальний водопровід Гульської сільської ради с.Гульськ та відомчий водопровід НПС «Чижівка» ПАТ «Укртранснафта» ), решта населення користується водою з громадських та приватних криниць, артсвердловин.
         Не відповідають вимогам   водопроводи Наталівської сільської ради – відсутні водоочисні споруди, знезараження питної води не проводиться, ПП «Віро-1» смт.Городниця , КП «Волинь-сервіс» с.Сусли – водоочисні споруди не забезпечують належну очистку води, знезараження питної води не проводиться, відомчий водопровід НПС «Чижівка» ПАТ «Укртранснафта» - знезараження питної води не проводиться, комунальний водопровід Гульської сільської ради - водоочисні споруди взагалі не експлуатуються. Окрім того паспорти радіаційної безпеки питної води на водопроводах «Гульськ-водоканал» с.Гульськ, КП «Волинь-сервіс» с.Сусли , КП Наталівської сільської ради не оформлені, лабораторні дослідження якості питної води за радіаційними показниками не проведені. Робочі програми   виробничого контролю якості питної води не узгоджені.
       Власні лабораторії на водопроводах відсутні, відомчий лабораторний контроль на водопроводах здійснюється на договірній основі     Новоград-Волинським міжрайонним відділом ДУ «Житомирський обласний лабораторний центр МОЗУ».
       В 2018 році планово та позапланово   об’єкти централізованого водопостачання не перевірялись.
       Паспорти радіаційної безпеки питної води артсвердловин закладів освіти та ДНЗ   не оформлені, лабораторні дослідження якості питної води за радіаційними показниками не проведені. Переоблік громадських криниць в районі не проводився з 2010року.    
   Новоград-Волинським міжрайонним відділом ДУ «Житомирський обласний лабораторний центр МОЗУ в 2018році лабораторно досліджено питної води централізованого водопостачання :
- за санітарно-хімічними показниками -   22 проби , із них не відповідали гігієнічним вимогам 22   проби ( 100% ): водопроводи Наталівської сільської ради, ПП «Віро-1» смт. Городниця, «Гульськ-водоканал» с.Гульськ, ОСББ «Майданчик 4-ч» с.Чижівка за вмістом заліза, марганцю, мутністю, на КП «Волинь-сервіс» с.Сусли за вмістом заліза, марганцю, мутністю, загальною жорсткістю;
- за мікробіологічними показниками - 23 проби, із них не відповідали гігієнічним вимогам 9 проб (39%) з водогону ПП «Віро-1» смт. Городниця, КП «Волинь-сервіс» с.Сусли.   Городницькому селищному голові направлені листи про проведення заходів щодо забезпечення населення водою гарантованої якості.
Децентралізованого водопостачання :
- за санітарно-хімічними показниками( в т.ч. за вмістом нітратів з криниць породіль) - 251проба , із них не відповідали гігієнічним вимогам -   106 проб   (42,2%);
- за мікробіологічними показникам – 30 проб, із них не відповідали гігієнічним вимогам - 7 проб (23,3%).          
         В районі знаходиться 71 сміттєзвалище, при комісійному обстеженні сміттєзвалищ встановлено, що експлуатація їх проводиться з порушеннями:
- с. Дідовичі, Борисівка, Токарів не обваловані, підгортання сміття не проведене, відсутні вказівні знаки, територія заросла бур’янами, в с.Борисівка чагарниками, сміттєзвалище в с.Борисівка не паспортизоване;
- с.Пилипович - підгортання сміття не проведене,   територія заросла бур’янами, відсутні вказівні знаки.
         Паспортизація сміттєзвалищ в останні роки не проводилась, залишаються не паспортизованими сміттєзвалища сіл Борисівка, Кожушки, Несолонь, Немильня, Груд, Яворівка, Таращанка, Морозівка, Дібрівське, Красилівське, Ходурки, Михиївка, К.Гута, Федорівка. Робота щодо виявлення та ліквідації стихійних сміттєзвалищ не проводиться, при комісійному обстеженні   берегів річки Случ виявлено, що в с.Гульськ каналізаційні колодязі   засипані побутовим сміттям, відходами, місцями стихійні сміттєзвалища.
         Порушуються вимоги санітарного законодавства на полігоні твердих побутових відходів м.Новоград-Волинський, який знаходиться на території району. Існуюча перша карта   першої черги, яка експлуатується з 2009року вичерпала свої можливості ще в попередні роки. Будівництво 2 карти першої черги розпочате, але не закінчене. Умови для   складування відходів на полігоні відсутні. Складування відходів здійснюється хаотично. Не збудовані спостережні свердловини, установка для знезараження фільтрату, естакада, господарські будівлі, система водозабезпечення. Дорога до полігону   в вибоїнах, засмічена;   територія біля полігону засмічена (папір, плівка рознесені вітром). Відомчий лабораторний контроль за станом атмосферного повітря, води водойм, грунту, радіологічного забруднення не здійснюється.
       В зв’язку з погіршенням  якості води  за санітарно-хімічними показниками в місці водозабору комунального водопроводу міста Новоград-Волинський проведено обстеження річки Случ від межі з Баранівским районом з відбором проб для лабораторних досліджень.
       При комісійному обстеженні річки Случ від межі з Баранівським районом виявлено, що в с. Гульськ   господарсько-побутові стоки з приватних домоволодінь поступають в приймальні колодязі каналізаційної мережі. В зв’язку з незакінченим будівництвом очисних споруд каналізації в с.Гульськ, каналізаційні мережі в селі залишились безгоспними та експлуатуються населенням самовільно. Не виключене попадання неочищених господарсько-побутових стічних вод з приватних домоволодінь в річку Случ по інших вулицях, де є прокладені каналізаційні мережі. Періодично в   воді з річки Случ, рівчаків, що впадають в річку в межах с. Гульськ виявлялись колі – фаги, що свідчить про забруднення води неочищеними господарсько-побутовими стоками   та є небезпечним в епідемічному відношенні і може сприяти розповсюдженню інфекційних захворювань.
         Інформація про якість води в річці Случ двічі заслухана на засіданнях постійних комісій з питань АПК, регулювання земельних відносин, екології та використання природних ресурсів та на п’ятнадцятій сесії районної ради, на засіданні робочої групи з питань здійснення громадського контролю за екологічним станом річки Случ. Прийнято участь у виїзному засіданні міжобласних Житомирської та Хмельницької комісій ТЕБ та НС в зв’язку з забрудненням річки Случ Понінківською картонно-паперовою фабрикою.
Також в районі одним із проблемних питань є перезатарення та утилізація невпізнаних, невизначених та заборонених до вжитку отрутохімікатів. Речовини, що зберігаються в складах являють собою залишки твердих й сипких пестицидів та мінеральних добрив із зруйнованою зберігаючою тарою. Часто змішані, вони вступають в постійну хімічну реакцію між собою та повітрям, через що неможливо визначити їх хімічний склад та ступінь небезпеки. За інформацією управління агропромислового розвитку райдержадміністрації на території району зберігаються отрутохімікати, зокрема:
- с. Романівка – склад колишнього ПСП „Світанок” отрутохімікатів розібрано та зруйновано. Неопізнані отрутохімікати в кількості 280 кг в 2014 році Товариством з обмеженою відповідальностю „Сігмас ЕКОЛОДЖІ” м.Київ проведено перезатарення;
- с. Тупальці – агрохімікати, що належали колишньому ПСП „1-ше Травня”, в кількості 1500 кг зберігаються в напівзруйнованому складі, Житомирської філії ФГ „Аделаїда” до них обмежено доступ;
- с. Поліянівка – кількість непридатних отрутохімікатів, що знаходяться в складі – 1500 кг. До них обмежено доступ. Стан зберігання – задовільний;
- с. Яворівка – В складському приміщенні, зберігається 275 кг непридатних пестицидів. Склад огороджено, замуровані двері, вікна. До отрутохімікатів не має доступу;
- с. Броники – До залишків непридатних отрутохімікатів, що належать СТОВ „Оберіг” (2500 кг), обмежено доступ. Стан зберігання задовільний;
- с. Ужачин – Складське приміщення напівзруйноване (відсутні передня та задня причілкові стіни). Має місце вільний доступ до залишків непридатних препаратів в кількості 300 кг, що належать ПСП „Промінь”;
- с. Курчиця – Пестициди в кількості 2100 кг. ( СТОВ „Росток”) зберігаються в складі, що має добрий стан. До них обмежено доступ;
- с. Кленова – Залишки отрутохімікатів в кількості 450 кг і які належать ПСП „Хміль” (на даний час не веде господарської діяльності) зберігаються в зруйнованому складі у якому не має дверей і вікон, знаходяться вільному доступі;
- с. Орепи – склад для зберігання отрутохімікатів знаходиться в доброму стані. Пестициди, в кількості 2900 кг (ТОВ „Агросоюз”), зберігаються належним чином;
- с. Колодянка – у складі, що належить колишньому ТОВ „Щедрий дар”, зберігається 800 кг непридатних пестицидів. До них вільний доступ, зруйновано дах та вікна;
- с. Івашківка – У складі зберігається 388 кг отрутохімікатів. Належать ЗВК „Новоград-Волинський”. Склад паспортизовано, знаходиться в доброму стані;
- с. Лучиця – склад отрутохімікатів зруйновано. В 2014 році Товариством з обмеженою відповідальностю „Сігмас ЕКОЛОДЖІ” м.Київ проведено перезатарення в кількості 1800 кг;
- с. Красилівка - Склад отрутохімікатів знаходиться в аварійному стані. До залишків пестицидів в кількості 1000 кг, що належать колишньому ПСП „Церем”, має місце вільний доступ. Склад знаходиться на значній віддалі до населеного пункту (понад 1 км), існує загроза забруднення довкілля;
- с. Таращанка– склади для зберігання отрутохімікатів (належать ПСП ім. Корольова ), знаходяться в аварійному стані. В них зберігається 100 та 600 кг непридатних отрутохімікатів. Знаходяться вільному доступі;
Майстрівська сільська рада ( с. Маковиці   СГК ім. Ватутіна) склад знаходяться в аварійному стані - 200 кг непридатних отрутохімікатів. В 2014     році Товариством з обмеженою відповідальностю „Сігмас ЕКОЛОДЖІ” м.Київ проведено перезатарення;
- с. Анета – Склад належить ПОСП „Колос”. Залишки пестицидів в кількості 5000 кг. До них обмежено доступ;
- с. Повчине – Склад знаходиться в доброму стані. Належить СТОВ ім. Богдана Хмельницького. Зберігається 600 кг непридатних агрохімікатів. До них обмежено доступ;
- с. Токарів – Склад знаходився в доброму стані і належить ПСП „Граніт”, тут зберігається 2000 кг пестицидів. До них обмежено доступ;
- с. Піщів – Склад, який належав колишньому ПСП „Хлібороб”, повністю зруйновано. Залишки пестицидів (біля 300 кг) знаходяться вільному доступі.
Відповідно до ст. 43 Закону України „Про місцеве самоврядування в Україні” та рекомендації постійної комісії з питань АПК, регулювання земельних відносин, екології та використання природних ресурсів,       районна рада
 
ВИРІШИЛА:
1.Інформацію начальника Новоград-Волинського управління Головного управління Держпродспоживслужби в Житомирській області Коваля О.С., про санітарно-епідеміологічну ситуацію в районі взяти до відома.
2.Рекомендувати Новоград-Волинському міжрайвідділу ДУ «Житомирський обласний лабораторний центр Міністерства охорони здоров'я» проводити лабораторні дослідження не рідше одного разу на місяць: на межі з Баранівським районом, в межах села Гульськ, села Івашківка та нижче міста Новоград-Волинський. Результати лабораторних досліджень для аналізу ситуації надавати до Новоград-Волинського управління Головного управління Держпродспоживслужби в Житомирській області.
3.Начальнику Новоград-Волинського управління Головного управління Держпродспоживслужби в Житомирській області Ковалю О.С. інформувати постійну комісію з питань АПК, регулювання земельних відносин, екології та використання природних ресурсів про санітарно-епідеміологічну ситуацію в районі.
4.Запропонувати Новоград-Волинській міській раді негайно усунути існуючі порушення на полігоні твердих побутових відходів м. Новоград-Волинський, який знаходиться на території району та вирішити питання продовження будівництва 2 карти першої черги.
5.Райдержадміністрації розробити та подати на затвердження сесії районної ради проект районної програми „Перезатарення та утилізація невпізнаних, невизначених та заборонених до вжитку отрутохімікатів на території Новоград-Волинського району на 2018-2020 роки”.
6.Рекомендувати селищному, сільським головам активізувати роботу щодо виявлення та ліквідації стихійних сміттєзвалищ на території сільських рад та розробити з послідуючим затвердженням на сесія рад місцеву програму перезатарення та утилізація невпізнаних, невизначених та заборонених до вжитку отрутохімікатів на підвідомчих територіях.
7.Запропонувати Городницькій селищній раді, Наталівській, Суслівській, Гульській сільським радам вирішити питання щодо забезпечення населення водою належної якості.
8.Запропонувати Дідовицькій, Токарівській, Пилиповицькій сільським радам привести у відповідність санітарного законодавства сміттєзвалища.
9.Запропонувати Дідовицькій, Колодянській, Несолонській, Киківській, Великомолодьківській, Брониківській, Чижівськійсільськім радам паспортизувати сміттєзвалища сіл Борисівка, Кожушки, Несолонь, Немильня, Груд, Яворівка, Таращанка, Морозівка, Дібрівське, Красилівське, Ходурки, Михиївка, К.Гута, Федорівка.
10.Запропонувати Гульській сільській раді провести заходи в населеному пункті по недопущеню забруднення річки Случ.
11.Контроль за виконанням рішення покласти на постійну комісію з питань АПК, регулювання земельних відносин, екології та використання природних ресурсів.
 
Голова районної ради                                                 Д.В. Рудницький
 

Реєстрація на сайті

Ви тут: Головна Документи Проекти рішень 16 сесія Про санітарно-епідеміологічну ситуацію в районі